نشست خبری به مناسبت روز کارشناس
نویسنده : admin   تاریخ :   بازدید : 3024

نشست خبری به مناسبت روز کارشناس با حضور اعضای هیئت مدیره

کانون کارشناسان رسمی دادگستری کرمان در ۴۶ رشته تخصصی خدمات ارائه می کند
رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان گفت: این کانون با بیش از ۸۰۰ کارشناس متعهد، مجرب و واجد صلاحیت در بیش از ۴۶ رشته تخصصی برای انجام هرگونه امور کارشناسی و مشاوره ای بر اساس قوانین و مقررات موضوعه کانون آمادگی لازم را دارد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، غلامعباس پورسیدی روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت روز کارشناس افزود: کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان در زمره نخستین کانون های کارشناسان رسمی دادگستری مستقل در کشور به شمار می رود.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان مهرماه امسال یک هزار و ۸۸۹ مورد ارجاع و چهار هزار و ۵۳۸ نامه اداری به کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان وارد شده است.
وی افزود: در سال گذشته نیز سه هزار و ۵۹۶ مورد ارجاع و هفت هزار و ۵۶۲ نامه اداری به کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان وارد شده است.
رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان تصریح کرد: سیستم ارجاع کارشناسی به کارشناسان کاملا روشن است و هر کارشناس به خوبی می تواند از رعایت یا عدم رعایت نوبت خود آگاهی یابد و جای گله ای وجود ندارد زیرا امکان جستجو به شکل شفاف وجود دارد.
پورسیدی بیان کرد: در تیرماه امسال فراخوان جذب کارشناس و نیروهای متخصص براساس نیاز داده شده و در سطح کشور ۴۹ هزار و ۱۳۴ نفر ثبت نام کرده‌اند که یک هزار و ۸۵۴ نفر از استان کرمان هستند و بیش از ۲۰۰ نفر در ۷۰ رشته در استان پذیرفته می شوند.

وی اظهارداشت: کانون کارشناسان رسمی دادگستری سابقه فعالیت ۷۰ ساله دارد و پس از انقلاب در آبان ۵۸ قانون استقلال کانون کارشناسان تصویب شد.
پورسیدی با بیان اینکه قانون مربوط به امور اجرایی کانون های کارشناسی و نحوه انتخاب و گزینش کارشناسان رسمی متخصص و مورد وثوق در فروردین سال ۸۱ تصویب شده است تصریح کرد: ایجاد زمینه لازم برای تشکل و جذب نیروهای متخصص و متعهد، نظارت بر رفتار و نحوه عمل اعضاء و اتخاذ تصمیم در خصوص صدور و تمدید پروانه کارشناسی از جمله اهداف و وظایف کانون کارشناسان است.
پورسیدی با تاکید بر این مطلب که تعامل خوب و سازنده ای با دادگستری استان داریم، گفت: در سطح استان ۸ حوزه کارشناسی داریم که شهرستان ها و مناطق مختلف را پوشش می دهند و تمامی قیمت گذاری ها در املاک مستغلات، معادن و … توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری صورت می گیرد و در دعاوی نیز از نظر کارشناسان رسمی دادگستری استفاده می شود.
وی تصریح کرد: مرجع بالادستی کانون های کارشناس رسمی دادگستری، شورای عالی کانون کارشناسان است که با ۱۸ نفر نمایندگان کانون ها در تهران فعال بوده و از استان کرمان نماینده منتخب چهار استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان داریم.
رییس هیئت مدیره کانون کارشناسان دادگستری استان کرمان بیان کرد: در تیرماه امسال فراخوان جذب کارشناس و نیروهای متخصص براساس نیاز داده شده و در سطح کشور ۴۹ هزار و ۱۳۴ نفر ثبت نام کرده‌اند که یک هزار و ۸۵۴ نفر از استان کرمان هستند و بیش از ۲۰۰ نفر در استان پذیرفته می شوند.
عضو هیئت مدیره کانون کارشناسان دادگستری استان کرمان و عضو شورای عالی کانون کارشناسان نیز در این نشست گفت: شورای عالی کانون کارشناسان رسمی دادگستری متشکل از ۱۸ عضو از سطح کشور است که این اعضاء توسط کارشناسان کشور برای دوره چهار ساله انتخاب می شوند.

محمد زنگی آبادی با اشاره به فعالیت بیش از ۲۴ هزار نفر کارشناس رسمی دادگستری در کشور عنوان کرد: امسال پس از صدور فراخوان جذب کارشناس، ۴۹ هزار نفر در کشور شرکت کردند و از این تعداد ۱۱ هزار و ۵۵۰ نفر در ۷۶ رشته کارشناسی پذیرفته می شوند و در حقیقت برای تمامی رشته های دانشگاهی کارشناس داریم.
وی ادامه داد: این آزمون در استان کرمان ۲۹ آذر ماه ازمون جذب کارشناسان برگزار می شود که در مجموع ۲۰۰ نفر جذب خواهند شد.
عضو هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان خاطر نشان کرد: سه نوع کارشناسی از جمله
مردمی، اداری و دادگستری به کارشناسان ارائه می شود و تعرفه های آن از سوی قوه قضاییه تصویب و اعلام می شود.
زنگی آبادی عنوان کرد: در حال حاضر در ۳۱ استان مستقل کانون های رسمی کارشناسان دادگستری به صورت مستقل فعالیت دارند.
وی خاطرنشان کرد: براساس قانون دستورالعمل های شورای عالی برای کانون های کارشناسان رسمی دادگستری ضروری است.